>Historie             
linka.jpg(804 b)

První myšlenka
sjednotit země Evropy zábavnou formou přišela od francouzského prezidenta Charlese de Gaulla. Proto je název Her psán ve francouzštině jako JSF (Jeux sans frontieres) v hrubém překladu do češtiny Hry bez hranic. francouzský prezident Charles de Gaulle Myšlenka Her bez hranic, jako bláznivých soutěží mezi státy Evropy se velmi líbila Francouzské televizi. Ta dala podnět k tomu ,aby se JSF začaly pořádat. A tak roku 1965 byl odstartován první díl Her bez hranic. Tohoto ročníku, se účastnily čtyři země: Belgie, Franice, Německo, Švýcarsko. Později se přidala celá Evropa. Zanedlouho pořádaní a organizaci Her přebrala Unie evropského vysílání EBU. Hry byly natolik populární ,že je i vysílaly země, které se jich neúčastnily. Sledovanost tohoto pořadu dosahovala obrovských čísel. Hry bez hranic sledovalo více jak 110 000 000 diváků. V roce 1983 se ovšem tato populární šou přerušila ,protože Hry bez hranic je opravdu velmi nákladný projekt. Například Řecká televize vydává ročne na Hry bez hranic částku 100 miliónu Řeckých drachen ,což je v přepočtu asi zhruba 10 miliónů Korun Českých. Ale hlasy diváku byly velmi silné ,a tak se v roce 1989 opět začaly Hry pořádat.

V některých ročnících se pořádaly i Zimní vydání Her bez hranic. Toho se učastnily země ,které měly možnost je i pořádat. Například Itálie, Česko, Francie ,Švýcarsko. Dokonce se uspořádalo i jedno 4013_0100.jpg(18 kb) vánoční vydání v roce 1994. Zde nikdo neprohrál ,všichni byly vítězové. Myšlenka Her bez hranic je opravdu unikátní, a ve světě nemá obdoby. Je to projekt, který nelze nahradit.

JSF a Česká Republika (Československo):
Československo se her poprvé účastnilo v roce 1991/1992 v zimě. A byl to opravdu slibný start. Finále těchto her se konalo v Praze a my jsme byli první. Následovala letní sezóna roku 1992. Do finále her ,které se konalo na Azorských ostrovech se dostalo město Třebíč. Do poloviny soutěže jsme byli na posledních místech ,ale naši reprezentanti nakonec skončili první. Další rok 1993 byl už jen letní. Ve finále za nás nastoupilo město Šumperk, které skončilo na druhém místě. Rok 1994. Už potřetí dokazujeme že jsme hravý a soutěživý národ. Opět vítězíme v reprezentaci města České Třebové V roce 1995 jme byli velmi hrdí na tým z Brna. Zase jsme první. Popularita her u nás byla opravdu veliká, ale cena her byla moc vysoká a tak se Česká televize rozhodla, že se již nebude účastnit. ČT ovšem uvažuje o účasti na Hrách bez hranic v roce 2003.


linka.jpg(804 b)